Jej niepozorny wygląd może zmylić, jednak skutecznie pomaga w walce ze stresem, traumą i w terapii polisensorycznej.
FOKA PARO – robot z wbudowaną sztuczną inteligencją od dziś będzie wspierał uczniów Stowarzyszenia „Radość z życia”.
W całym województwie zachodniopomorskim są tylko cztery tak innowacyjne narzędzia terapeutyczne z czego dwa są u nas .
FOKA PARO wykorzystywana jest do terapii m.in.: dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością fizyczną, osób z autyzmem, dzieci z problemami wychowawczymi, problemami zachowania oraz z zaburzeniami psychicznymi.
Paro pracuje w nurcie terapii Snoezelen – jest to unikalna metoda terapeutyczna, polegająca na niedyrektywnej stymulacji polisensorycznej.
Celem zajęć jest spotkanie terapeuty Foki i podopiecznego, których istotą jest budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa, natomiast stosowanie różnorodnych bodźców jest tylko środkiem do celu.
Jak reaguje foka?
Paro uczy się rozpoznawać użytkownika (opiekuna), wchodzi z nim w interakcję, podąża za jego reakcjami, wykrywa temperaturę otoczenia i reaguje odpowiednio do niej, wykrywa różnicę dotyku i uderzenia, interpretuje ton głosu i jego kierunek poprzez co zwraca głowę
w kierunku opiekuna, powtarza niektóre dźwięki.
Może też wtulić się w opiekuna, woła go, mruży oczy w nadmiarze światła, ma rytm dnia
i nocy. Zachowaniem przypomniana żywe zwierzę, jednak nigdy nie ugryzie ani nie zrobi krzywdy.
Paro wykorzystuje się zarówno w terapii indywidualnej, jak i grupowej. Działa się tu dwutorowo: relaksująco i aktywizująco. Terapia jest niedyrektywna, to znaczy, że u każdego przebiega inaczej, natomiast efekty, które widzimy są niesamowite .